entertainment

'Call Me By Your Name' lands five BAFTA nominations

The acclaimed gay drama has been nominated for Best Film and more

2018-01-09

Awards season is upon us and the 2018 BAFTA nominations have been released.

Acclaimed gay drama Call Me By Your Name has been nominated for five awards including Best film and Best director. Timothée Chalamet, who stars in the film, has earned nominations for Best actor as well as the Rising Star award. 

While the drama missed out at the Golden Globes, we hope they win big at the BAFTAS.

Other films nominated for BAFTAS include Dunkirk, Get Out, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri and I, Tonya. 

Check out the full nominations list below:

Best film

  • Call Me By Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Outstanding British film

  • Darkest Hour
  • The Death of Stalin
  • God's Own Country
  • Lady Macbeth
  • Paddington 2
  • Three Billbourds Outside Ebbing, Missouri

Outstanding debut by a British writer, director or producer

  • The Ghoul - Gareth Tunley (Writer/director/producer), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (Producers)
  • I Am Not A Witch - Rungano Nyoni (Writer/director), Emily Morgan (Producer)
  • Jawbone - Johnny Harris (Writer/producer), Thomas Napper (Director)
  • Kingdom of Us - Lucy Cohen (Director)
  • Lady Macbeth - Alice Birch (Writer), William Oldroyd (Director), Fodhla Cronin O'Reilly (Producer)

Best Film not in the English language 

  • Elle
  • First They Killed My Father
  • The Handmaiden
  • Loveless
  • The Salesman

Best documentary

  • City of Ghosts
  • I Am Not Your Negro
  • Icarus
  • An Inconvenient Sequel
  • Jane

Best animated film

  • Coco
  • Loving Vincent
  • My Life as a Courgette

Best director

  • Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
  • Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
  • Christopher Nolan, Dunkirk
  • Guillermo Del Toro, The Shape of Water
  • Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best original screenplay

  • Get Out
  • I, Tonya
  • Lady Bird
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best adapted screenplay

  • Call Me By Your Name
  • The Death of Stalin
  • Film Stars Don't Die in Liverpool
  • Molly's Game
  • Paddington 2

Best actress

  • Annette Bening, Film Stars Don't Die in Liverpool
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie, I, Tonya
  • Sally Hawkins, The Shape of Water
  • Saoirse Ronan, Lady Bird

Best actor

  • Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • Gary Oldman, Darkest Hour
  • Jamie Bell, Film Stars Don't Die in Liverpool
  • Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Best supporting actress

  • Allison Janney, I, Tonya
  • Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
  • Laurie Metcalf, Lady Bird
  • Lesley Manville, Phantom Thread
  • Octavia Spencer, The Shape of Water

Best supporting actor

  • Christopher Plummer, All the Money in the World
  • Hugh Grant, Paddington 2
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best original music

  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water

Best cinematography

  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best editing

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best production design

  • Beauty and the Beast
  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water

Best costume design

  • Beauty and the Beast
  • Darkest Hour
  • I, Tonya
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water

Best make up and hair

  • Donald Mowat, Kerry Warn, Blade Runner 2049
  • David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji, Darkest Hour
  • Debora La Mia Denaver, Deruitha Lee, I, Tonya
  • Daniel Phillips, Victoria & Abdul
  • Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten, Wonder

Best sound

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

Best special visual effects

  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi
  • War for the Planet of the Apes

Best British short animation

  • Have Heart
  • Mamoon
  • Poles Apart

Best British short film

  • Aamir
  • Cowboy Dave
  • A Drowning Man
  • Work
  • Wren Boys

EE Rising Star award (Voted for by the public)

  • Daniel Kaluuya
  • Florence Pugh
  • Josh O'Connor
  • Tessa Thompson
  • Timothée Chalamet

Find out who wins on Sunday February 18 on BBC1.